Naturalny, romantyczny, malowniczy i pełen kwiatów – taki właśnie jest ogród w stylu angielskim. Gdy jest odpowiednio zadbany z upływem lat staje się coraz piękniejszy! Przebywanie w nim to prawdziwa przyjemność i jest wprost idealnym miejscem do relaksu i rozmyślań lub spędzania czasu z najbliższymi. W przeciwieństwie od ogrodów na przykład w stylu barokowym nie znajdziesz tutaj sztucznej symetrii i kształtów ani zbytniego uporządkowania. Styl angielski imituje dziką przyrodę, choć w rzeczywistości jest efektem starannego zaplanowania i pielęgnacji roślinności.
Roślinność w ogrodzie angielskim
Królową ogrodów angielskich jest pnąca róża. Róża francuska, damasceńska, burbońska czy stulistna – te odmiany będą prezentowały się idealnie w takim ogrodzie. Kolejnym nieodzownym elementem są swobodnie rosnące pnącza. Wiciokrzew, różne rodzaje i odmiany powojników lub winorośle wyglądają bajecznie, gdy obrastają altanki, murki, tyczki, pergole albo otaczają konary drzew. Charakteru nadają też rozłożyste drzewa, takie jak buki, graby czy dęby – jeśli oczywiście w ogrodzie jest odpowiednia ilość miejsca na nie. Zamiast sztucznych ogrodzeń swoje miejsce mają tutaj żywopłoty. Kwiaty, jakie pojawiają się w typowym angielskim ogrodzie to irysy, piwonie, dzwonki, floksy, ostróżki, naparstnice, lawenda, nagietki lub naparstnica purpurowa. Piękne są też skupiska krzewów, takich jak budleje, różaneczniki, jaśminowce, ostrokrzewy czy berberysy. Jedyna odmiana dla niemal dzikiej roślinności to połacie starannie przystrzyżonych, pięknych trawników.
Elementy architektoniczne w ogrodzie angielskim
Ceglane murki, zmurszałe rzeźby, zegary słoneczne, ławki, kamienne mosty, duże zdobione donice lub wazony – to ikony ogrodu w stylu angielskim, które nadają mu magicznego charakteru. Jednak te elementy nie dominują, ale są dyskretnie ukryte wśród bogatej roślinności. Powinny wyglądać tak, jakby stały w tym miejscu od bardzo długiego czasu. Dopełnieniem romantycznego obrazu ogrodów angielskich są elementy wodne, takie jak stawy, strumienie, fontanny, kaskady czy oczka wodne.
Sposoby na to, by ogród w stylu angielskim wyglądał zachwycająco
Sadząc rośliny w ogrodzie w stylu angielskim warto zadbać o to, by ogród wyglądał pięknie niemal przez cały rok. Aby tak było trzeba dobrać rośliny kwitnące po sobie przez cały sezon. Gdy dodatkowo będą to rośliny, które przyciągają pożyteczne ptaki i owady, ogród będzie koił nasze zmysły wzorku i słuchu. Na przykład Budleja Dawida jest świetnym wyborem, bo jej kolorowe kwiaty zwabiają motyle. W stylu angielskim takie drobne, urokliwe akcenty mają ogromne znaczenie.