Drzewa są ważnym elementem ekosystemu, zwłaszcza na obszarach zurbanizowanych. Ich obecność wpływa na zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza i poziomu hałasu, sprzyja ograniczeniu temperatury, a także zapewnia potrzebny cień. Drzewa są też siedliskiem dla wielu gatunków zwierząt. Ze względu na wartość drzew, ale także zagrożenie, jakie może stanowić utrata przez nie odpowiedniej statyki w wielu przypadkach niezbędne będzie sporządzenie inwentaryzacji, oceny bądź analizy dendrologicznej. Sprawdź, kiedy będzie ona potrzebna i co musi zawierać.
Co znajdzie się w analizie dendrologicznej?
Ocena, czy analiza dendrologiczna pozwala na określenie stanu drzewa. Ocena zwykle wykonywana jako diagnostyka wizualna drzewa. Zawiera informacje o jego gatunku, wielkości – obwodzie pnia, rozpiętości korony, wysokości, a także wartości przyrodniczej, lokalizacji oraz bezpośrednim otoczeniu. W przygotowanym dokumencie znajdą się również dane na temat porażeń grzybami, inwazji szkodników czy widocznych wad i uszkodzeń poszczególnych fragmentów, jak również ryzyku z tym związanym – np. prawdopodobieństwem upadku czy odspojeniem konarów. W opinii mogą się też znaleźć zalecenia co do dalszego postępowania z drzewem – wskazania do wycinki czy konkretnych zabiegów pielęgnacyjnych. Bardziej precyzyjna od oceny dendrologicznej jest ekspertyza, przy której często wykorzystuje się diagnostykę instrumentalną.
Kiedy potrzebna jest analiza dendrologiczna?
Analizy dendrologiczne są najczęściej zlecane w przypadku, gdy stan drzewa budzi obawy o jego stabilność i wymaga określenia ryzyka, jakie będzie związane z jego dalszym rozwojem. Przy drzewach pomnikowych taka analiza jest obligatoryjna Badanie tego rodzaju będzie również konieczna w sytuacji, gdy planowana jest inwestycja, gdzie prawo wymaga takiej analizy która wskaże dalsze postępowanie związane z usunięciem lub zachowaniem drzew. Przygotowanie opinii jest w takim przypadku podstawą do wystąpienia o zezwolenie na wycinkę, jeśli drzewo spełnia wymogi ustawowe co do gatunku i rozmiarów. Analizy przeprowadza się również, gdy potrzebne jest określenie sposobu dalszego dbania o drzewo, które uległo uszkodzeniom lub jest atakowane przez szkodniki bądź grzyby. Reasumując. Inwentaryzacje, analizy, oceny, ekspertyzy drzew są potrzebne do zarządzania ryzykiem i wartością drzew. Również zabezpieczania drzew w trakcie inwestycji tzw. POD (Projekty Zabezpieczania Drzew) wymagają powyższych analiz. Ekspertyza wykaże powód utraty statyki przez drzewo i dodatkowo może wyliczyć wartość zniszczonego czy uszkodzonego drzewa lub np. wysokość opłat za usunięcie drzewa.