Można śmiało powiedzieć, że w ostatnich latach rewitalizacja starych, poprzemysłowych obiektów stała się konieczna. Nic w tym dziwnego – nadając drugie życie niszczejącemu budynkowi, korzystają nie tylko ludzie, ale też środowisko naturalne. Jak aranżuje się poprzemysłowe obiekty? Kto z nich korzysta? Dlaczego warto to robić? Na te i inne pytania odpowiemy w dzisiejszym wpisie.
Bieżące potrzeby a stare budynki
Popyt na mieszkania wciąż jest wysoki mimo rosnących cen. Co ciekawe w wielu miastach pozostało wiele obiektów po dawnym przemyśle, które wciąż czekają na inwestora. Często są w dobrym stanie technicznym, ale wymagają remontu, termomodernizacji i współczesnego podejścia. Wiele z nich ze względu na swoją wartość historyczną, architekturę znajduje się w ewidencji lub rejestrze zabytków. Dzięki rewitalizacji obiektów poprzemysłowych i dostosowaniu ich do bieżących potrzeb okolicznych mieszkańców projektanci przekształcają je w nowoczesne lofty, apartamenty, czy centra handlowe, a architekci krajobrazu dbają o to, by teren po dawnej fabryce, spichlerzu, czy gazowni był terenem zielonym jako żywa enklawa dla mieszkańców.
Ochrona środowiska
W ostatnich latach wzrosła też niewątpliwie świadomość w kwestii ochrony środowiska, więcej rzeczy poddaje się recyklingowi, popularny staje się styl życia zero waste. Adaptacja istniejących budynków do bieżących potrzeb zdecydowanie ogranicza zanieczyszczenie środowiska związane z rozpoczęciem nowej budowy, a także nie przekształca naturalnego krajobrazu. Tereny poprzemysłowe to często dawne „bomby ekologiczne”. Rewitalizacja terenu wiąże się z usunięciem zagrożeń i przywróceniem w danym miejscu fauny i flory oraz nadaniem mu nowej funkcji.
Walory historyczne i edukacyjne
Rewitalizacja startych obiektów poprzemysłowych może mieć też walory edukacyjne i historyczne. Nowoczesne centrum handlowe w starej manufakturze, czy wieża szybu w parku na terenie po starej kopalni przypominają o historii danego miejsca i często stanowią ważny element lokalnego patriotyzmu dla mieszkańców. Rewitalizacja starego obiektu jest pamiątką dla przyszłych pokoleń, pokazującą jak wyglądała architektura i dana gałąź przemysłu od strony technicznej.